The Young Musicians Competition recognizes the outstanding talents of young musicians, provides a space where young competitors can perform for and receive evaluations from respected judges, and distributes monetary awards to winners who may also earn opportunities to perform as part of the Arizona Musicfest concert series.

Click through the tabs on the left for more information about last season and details on our upcoming competition series!

Piano

Division I (7th & 8th Grade)

  • 1st Prize: Yuha Kim – Tucson
    • Student of Ji-Young Kim
  • 2nd Prize: Stephanie Lobodanescu – Phoenix
    • Student of Radmila Stojanovic-Kiriluk
  • 3rd Prize: Zhen Tao – Chandler
    • Student of Yali Luo
  • 3rd Prize: Hannah Lui – Tucson
    • Student of Ji-Young Kim
  • Honorable Mention:
    • Lawrence Wen, Daniel Kang, Claire Xu, Marina Galasso

Division II (9th & 10th Grade)

  • 1st Prize: Miles Fawson – Gilbert
    • Student of Baruch Meir
  • 2nd Prize: Morgan Beckstead – Queen Creek
    • Student of Fei Xu
  • 3rd Prize: Asuka Firdaus – Scottsdale
    • Student of Snezana Krstic
  • 3rd Prize: Jerilynn Solomon – Queen Creek
    • Student of Fei Xu
  • Honorable Mention:
    • Yuna Kang, Tony Kim

Division III (11th & 12th Grade)

  • 1st Prize: Jessica Zhang – Chandler
    • Student of Fei Xu
  • 2nd Prize: Vivian Zhao – Chandler
    • Student of Fei Xu
  • 3rd Prize: Zachariah Gass – Chandler
    • Student of Baruch Meir
  • Honorable Mention:
    • Sarah Zhao, Damian Galasso

Strings, Harp, & Guitar*

Division I (7th & 8th Grade)

  • 1st Prize: Jonathan Okseniuk, violin – Mesa
    • Student of Jing Zeng
  • 2nd Prize: Seungchan Aiden Min, violin – Chandler
    • Student of Min Park
  • 3rd Prize: Tony Kim, cello – Phoenix
    • Student of Jan Simiz
  • Honorable Mention: Benjamin Burton, Maya Lai

Division II (9th & 10th Grade)

  • 1st Prize: Leo Kubota, cello – Tempe
    • Student of Thomas Landschoot
  • 2nd Prize: Sean Ellis, violin – Phoenix
    • Student of Dimitri Lazarescu
  • 3rd Prize: Alicia Yang, viola – Chandler
    • Student of Susanne Rothaar

Division III (11th & 12th Grade)

  • 1st Prize: Alicia Wu, viola – Scottsdale
    • Student of Susanne Rothaar
  • 2nd Prize: Aliyah Powe, violin – Tucson
    • Student of Timothy Kantor
  • 3rd Prize: Belle Wang, violin – Mesa
    • Student of Danwen Jiang
  • Honorable Mention: Audrey Wang, Sophia Zhang

Woodwinds & Brass*

Division I (7th & 8th Grade)

  • 1st Prize: Felix Shen, flute – Scottsdale
    • Student of Elizabeth Buck
  • 2nd Prize: Not Awarded
  • 3rd Prize: Not Awarded

Division II (9th & 10th Grade)

  • 1st Prize: Gracie Potter, trombone – Surprise
    • Student of Chris Wolf
  • 2nd Prize: Andy Kim, clarinet – Phoenix
    • Student of Stefanie Gardner
  • 3rd Prize: Jennyfer Park, flute – Mesa
    • Student of Barbara Chao

Division III (11th & 12th Grade)

  • 1st Prize: Supriya Weiss, flute – Scottsdale
    • Student of Brian Gordon
  • 2nd Prize: Caroline Wu, oboe – San Tan Valley
    • Student of Martin Schuring
  • 3rd Prize: Alicia Wu, flute – Paradise Valley
    • Student of Brian Gordon

Vocal**

  • 1st Prize: Elisabeth Kinghorn, soprano – Tucson
    • Student of Stephanie Fox
  • 2nd Prize: Elisabeth Fear, soprano – Phoenix
    • Student of Anna-Lisa Hackett
  • 3rd Prize: Not Awarded

Chamber Ensemble**

  • 1st Prize: Euros String Quartet – Steven Moeckel, coach
    • Belle Wang, violin – Mesa
    • Leon Kobayashi, violin – Chandler
    • Alicia Wu, viola – Scottsdale
    • Jonathan Pak, cello – Phoenix
  • 2nd Prize: MEF Pierrot Ensemble – Carol Mellis, coach
    • Supriya Weiss, flute – Scottsdale
    • John Burton, clarinet – Gilbert
    • Audrey Wang, violin – Scottsdale
    • Jonathan Pak, cello – Phoenix
    • Kevin Tang, piano – Chandler
  • 3rd Prize: Lam-Dai Piano Duo – Yali Luo, coach
    • Nathan Lam, piano – Chandler
    • Rachel Dai, piano – Chandler
  • Honorable Mention: Duartét Saxophone Quartet, sYLVer Piano Trio

*The 2020 Strings, Winds & Brass, Voice, and Chamber competitions were not held due to COVID-19 restrictions.

**There is only one division in the Vocal and Chamber Ensemble Competitions

2021 Online Competition: Piano

Musicfest is proud to recognize the outstanding achievements of the performers listed below who have earned prizes and ratings in the 2021 Strings, Harp, & Guitar competition:

Division I:

  • 1st Prize: Daniel Kang
    • Student of Snezana Krstic & Jessica Yam
  • 2nd Prize: Lawrence Wen
    • Student of Hong Zhu
  • 3rd Prize: Claire Liu
    • Student of Yali Luo
  • Superior Rating: Clayton Schmitt, Yuha Kim, Lily Potter
  • Excellent Rating: Zachary Wilhelmsen, Shahin Madantschi

Division II:

  • 1st Prize: Angelina Zhang
    • Student of Hong Zhu
  • 2nd Prize: Hannah Lui
    • Student of Ji-Young Kim
  • 3rd Prize: Asuka Firdaus
    • Student of Snezana Krstic
  • Superior Rating: Marina Galasso
  • Excellent Rating: Stephanie Lobodanescu, Tyler Tam

Division III:

  • 1st Prize: Christie Solomon
    • Student of Hong Zhu
  • 2nd Prize: Sharon Hui
    • Student of Mandarin Cheung-Yueh
  • 3rd Prize: Yuna Kang
    • Student of Snezana Krstic & Jessica Yam
  • Excellent Rating: Damian Galasso, Caden Potter
Congratulations to these outstanding performers!

For more information, please contact Ben Baer, Manager of Education, Youth Performance, and Community Programming at 480-422-8431 or competition@azmusicfest.org.

2021 Online Competition: Strings, Harp, &  Guitar

Musicfest is proud to recognize the outstanding achievements of the performers listed below who have earned prizes and ratings in the 2021 Strings, Harp, & Guitar competition:

Division I:

  • 1st Prize: Sophie Kim, cello
    • Student of Thomas Landschoot
  • 2nd Prize: Jinoo Park, violin
    • Student of Xiaolin Li
  • 3rd Prize: Evan Yoon, cello
    • Student of Thomas Landschoot & Matt Allan
  • Superior Rating: Alex Gong, viola
  • Excellent Rating: Marissa Montgomery, violin; Samden Bottorf, guitar; Mabel Ostler, violin

Division II:

  • co-1st Prize: Jonathan Okseniuk, violin
    • Student of Jing Zeng
  • co-1st Prize: Seungchan (Aiden) Min
    • Student of Steven Moeckel
  • 3rd Prize: Ethan Yang, violin
    • Student of Jing Zeng
  • Superior Rating: Miles Nahf, guitar; Jacqueline Rodenbeck, violin
  • Excellent Rating: Katherine Li, violin; Tony Kim, cello; Brandon Lee, viola

Division III:

  • 1st Prize: Sean Ellis, violin
    • Student of Dimitri Lazarescu
  • 2nd Prize: Alicia Yang, viola
    • Student of Susanne Rothaar
  • 3rd Prize: Louisa Ma, violin
    • Student of Susanne Rothaar
Congratulations to these outstanding performers!

For more information, please contact Ben Baer, Manager of Education, Youth Performance, and Community Programming at 480-422-8431 or competition@azmusicfest.org.

Please note that the 2020/21 Winds and Brass Competition has been postponed. We will continue to monitor COVID-19-related updates and plan to host a competition as soon as we are able.

Questions? Contact Ben Baer, Manager of Education, Youth Performance, and Community Programming at 480-422-8431 or competition@azmusicfest.org

Please note that the 2020/21 Voice Competition has been postponed. We will continue to monitor COVID-19-related updates and plan to host a competition as soon as we are able.

Questions? Contact Ben Baer, Manager of Education, Youth Performance, and Community Programming at 480-422-8431 or competition@azmusicfest.org

Please note that the 2020/21 Chamber Ensemble Competition has been postponed. We will continue to monitor COVID-19-related updates and plan to host a competition as soon as we are able.

Questions? Contact Ben Baer, Manager of Education, Youth Performance, and Community Programming at 480-422-8431 or competition@azmusicfest.org